Un cutremur cu magnitudinea de 5,9 s-a produs joi după-amiază în apropiere de graniţa Californiei cu Nevada şi a fost resimţit în special în oraşul Sacramento, nefiind semnalate daune, relatează AFP, potrivit agerpres.
Potrivit Institutului american de geofizică (USGS), cutremurul a avut loc în nordul Californiei, la aproximativ 75 de kilometri de Carson City, în statul vecin Nevada.
A 6.2 #earthquake #Terremoto #Temblor #Sismo Carson City #California pic.twitter.com/EsNi3JfHnR
— 😇 Angel Elemiah *️⃣ (@MaximoSPQR) July 8, 2021
Citeşte şi: Pfizer/BioNTech vrea să ceară autorizare pentru a treia doză de vaccin – Black News
Seismul a fost urmat de replici minore resimţite în zone ale acestor două state americane.
Serviciile de urgenţă ale biroului guvernatorului de California au declarat că ”monitorizează activ” situaţia.
”Deşi nu există informaţii cu privire la daune sau victime, aceasta este o situaţie care evoluează rapid şi vor fi cunoscute mai multe detalii în următoarele ore”, au indicat sursele citate pe Twitter.
Potrivit USGS, este puţin probabil să fie înregistrate victime sau pagube ca urmare a localizării şi magnitudinii cutremurului.